Witamy na stronie internetowej naszej szkoły

Aktualności

05 marca 2018 11:06 | Aktualności

Wystawa IPN w Gimnazjum Nr 1 w Łapach

Efektem polsko-izraelskiego kryzysu politycznego, dotyczącego różnic w interpretacji wydarzeń historycznych, są pytania coraz częściej zadawane przez uczniów: Czy Polacy pomagali Żydom podczas II wojny światowej? Jeżeli tak, to w jakim stopniu? Jakie groziły im w związku z tym konsekwencje? Próbą odpowiedzi  jest prezentowana w naszej szkole  wystawa Instytutu Pamięci Narodowej ,,Polacy ratujący Żydów”. Przedstawia ona postawy wobec  żydowskich sąsiadów nie tylko zwykłych Polaków ale też dyplomatów,  polityków oraz organizacji konspiracyjnych. Mamy nadzieję, że wystawa pomoże w zrozumieniu trudnych relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej oraz polsko-izraelskich po jej zakończeniu.

 Jest to pierwsza z trzech ekspozycji IPN, które będą zaprezentowane w naszej szkole do końca kwietnia. Wszystkie dotykają bolesnych dla Polaków wydarzeń z najnowszej historii Polski.

Pojawili się już pierwsi goście zwiedzający wystawę. Dnia 2 marca b.r. gościliśmy w naszym gimnazjum uczniów  klas drugich z  I Liceum Ogólnokształcącego w Łapach.  Oprócz wystawy licealiści odwiedzili Izbę Patrona gdzie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat ppłk. Stanisława Nilskiego- Łapińskiego, przygotowanej przez ucznia kl. IIB Kamila Raciborskiego.

Wszystkie ekspozycje  zorganizował nauczyciel historii p. Grzegorz Hryncewicz – dziękujemy.

 Wystawa znajduje się na parterze budynku Gimnazjum Nr1 w Łapach. Do jej obejrzenia zachęcamy wszystkich zainteresowanych w godz. 9.00- 14.00. Zapraszamy!

Przeczytano: 471 razy. Wydrukuj|Do góry

Wystawa IPN w Gimnazjum Nr 1 w Łapach